سیزدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست

سیزدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست با حضور 293 شرکت داخلی و خارجی در نمایشگاه محیط زیست و حضور 10 برابری تشکل های مردم نهاد آغاز به کار کرد
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست (پام)،‌ سعید متصدی معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در نشست خبری سیزدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست که صبح امروز شنبه 23 بهمن ماه در سالن اجتماعات سازمان حفاظت محیط زیست با حضور خبرنگاران برگزار شد؛ با اشاره به اینکه سیزدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست از 24 تا 27 بهمن ماه با حضور سازمان ها،‌نهاد ها، دستگاه ها و شرکت های مختلف که به نحوی در مسائل محیط زیست دخیل هستند؛ برگزار می شود، گفت: این نمایشگاه در فضایی به مساحت 8 هزار و 500 متر مربع ، 293 غرفه نمایشگاهی که از این تعداد 3 غرفه به شرکت های خارجی و نمایندگان آن و بقیه آن به سازمان ها،‌دستگاه ها و شرکت های داخلی اختصاص پیدا کرده است.
وی با اشاره به ترکیب شرکت کنندگان در سیزدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست ، افزود: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهور،‌ وزارت نفت، صنایع مختلف مادر، شرکت پتروشیمی، فولاد، مس، سازمان آب و فاضلاب و بهره وری انرژی و بهینه سازی مصرف انرژی در این نمایشگاه شرکت می کنند.
متصدی با بیان اینکه ادارات کل حفاظت محیط زیست استانها نیز در نمایشگاه حضور فعالی دارند، گفت: قصد بر این است که این نمایشگاه بستر مناسبی برای مشارکت مردم به وجود آورد.
وی هدف اصلی برگزاری این نمایشگاه را برقراری ارتباط مناسب میان کسانیکه خدمات زیست محیطی ارائه می دهند و کسانیکه از خدمات زیست محیطی بهره مند می شوند؛ دانست و افزود: اگر به این هدف دست یابیم بسیاری از مشکلات و معضلات مرتفع می گردد.
متصدی با تاکید بر اینکه بسیاری از خدمات گیرنده های زیست محیطی از ارائه خدمات توسط سازمان ها اطلاع ندارند، گفت: این نمایشگاه فرصت خوبی برای اطلاع رسانی از این خدمات زیست محیطی است.
وی با اشاره به اینکه متخصیین و کسانیکه به دنبال مسائل زیست محیطی هستند در این نمایشگاه شرکت می کنند، افزود: در کنار آن قشر های عظیمی از مردم که دوستدار محیط زیست هستند در این نمایشگاه حضور خواهند داشت.
به گفته معاون سازمان حفاظت محیط زیست این نمایشگاه بستری برای آشنا شدن مردم با الگوی صحیح مصرف و تکنولوژی جدید برای کاهش مصرف است و این الگو ها توسط شرکت ها و سازمان های شرکت کننده در نمایشگاه ارائه می شود.
وی با اعلام اینکه یکی از تمایز سیزدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست، برگزاری مناظره های زیست محیطی با حضور مسئولین سازمان حفاظت محیط زیست و متخصصین این حوزه است، افزود: در روز اول این نمایشگاه مناظره ای در خصوص مدیریت منابع آب ،‌بررسی وضعیت تالاب های کشور با تاکید بر بحران دریاچه ارومیه و هامون با حضور احمد دکتر علی کیخا معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست ، علیرضا دائمی معاون وزیر نیرو برگزار می شود.
سعید متصدی ، شکار و صید و قوانین موجود یکی دیگر از مناظره زیست محیطی این نمایشگاه عنوان کرد و گفت: این مناظره با حضور دکتر علی اصغر فاضل رییس دانشگاه محیط زیست و دکتر شفیع زاده استاد دانشگاه برگزار می شود.
همچنین محصولات تراریخته با حضور دکتر مظاهری معاون آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست و برخی از اساتید دانشگاه و مناظره تنوع زیستی و تعامل با حیوانات با حضور مهندس درویش مدیر کل دفتر آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست و اساتید دانشگاه از دیگر مناظره های زیست محیطی سیزدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست است.
وی با بیان اینکه علاوه بر مناظره های زیست محیطی، کارگاه های آموزشی در طول زمان برگزاری این نمایشگاه برنامه ریزی شده است، گفت: کارگاه های کاربرد نانو فناوری در محیط زیست ، ارزیابی اثرات زیست محیطی فرآیند معدنکاری و مدیریت آنها، بررسی کیفیت هوای تهران در ده سال گذشته اقدامات و چالش های پیش رو،‌مسئولیت اجتماعی سازمان ها با تاکید بر محیط زیست ، تاثیر سنجش از راه دور اکو تیست در حفظ و پایش اکوسیستم های دریایی، مدیریت بحران محیط زیست از جمله کارگاه های آموزشی است که در زمان برگزاری سیزدهمین نمایشگاه محیط زیست برگزار می شود.
سعید متصدی با اعلام حضور 10 برابری سازمان های مردم نهاد و تشکل های زیست محیطی نسبت به سالهای گذشته در نمایشگاه امسال محیط زیست ، اظهار داشت:تعامل با تشکل های غیر دولتی و افزایش مشارکت های مردمی یکی از استراتژی های سازمان حفاظت محیط زیست است که نقش سازمان های مردم نهاد در این نمایشگاه نسبت به سالهای گذشته بسیار پررنگ تر است.
وی با بیان اینکه شرکت های خارجی شرکت کننده در سیزدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست ، تجهیزات پایش و آنالیز آلاینده های زیست محیطی ارائه می شود، گفت: فعالیت دستگاه های مختلف از جمله ادارات کل استانها در خصوص آلودگی هوا، صوت و سایر آلاینده ها ارائه می شود و تلاش شده است بستری برای ارائه فعالیت ،‌عملکرد ،‌استراتژی و تکنولوژی های جدید در زمینه سنجش آلاینده های محیط زیست فراهم شود.
این مقام مسئول شرکت های خارجی شرکت کننده در این نمایشگاه را از کشور های آلمان، فلاندو ایتالیا عنوان کرد و گفت: هیچ اجباری برای حضور شرکت ها و گروه های خاص در نمایشگاه نداریم و هر شرکتی که تمایل به حضور در نمایشگاه داشتند، زمینه حضور آنها در نمایشگاه فراهم شده است.
وی درباره عدم حضور گروه خودرو سازی سایپا و ایران خودرو در سیزدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست ، افزود: سازمان حفاظت محیط زیست محدودیتی برای شرکت هایی که تمایل به حضور در این نمایشگاه را ندارد، قائل نشده است و امسال حتی محدودیت صنعت سبز را هم نداریم و حضور در این نمایشگاه تاییدیه سازمان حفاظت محیط زیست برای فعالیت های زیست محیطی نیست و اساس برای این بوده است که همه فرصت داشته باشند برای ارائه فعالیت های آنها است و فیلتر سازمان فقط داشتن فعالیت های زیست محیطی است.
معاون سازمان حفاظت محیط زیست با اعلام اینکه خودرو سازان تا آخر خرداد 93 برای ارتقای تولیدات به استاندارد یورو 4 مهلت دارند و این مهلت تمدید نشده است،‌اظهار داشت: عدم حضور خودرو سازان را در نمایشگاه محیط زیست را باید از خودشان پرسید.
وی درباره حضور و مشارکت محدود شرکت های خارجی در نمایشگاه امسال با اشاره به تغییرات زمانی و سیستمی نمایشگاه امسال و فاصله محدود بین اعلام و شروع نمایشگاه گفت: حضور شرکت های خارجی نیازمند فرصت بیشتری است و فقط امسال توانستیم سه شرکت در نمایشگاه حضور پیدا کند.
این مقام مسئول با اعلام اینکه مراسم افتتاحیه سیزدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست پنج شنبه 10 صبح در 24 بهمن ماه برگزار می شود، افزود: دکتر جهانگیری معاون اول رییس جمهور ،‌دکتر ابتکار رییس سازمان حفاظت محیط زیست ، آقای آرام هاروتیونیان وزیر محیط زیست ارمنستان، و رییس ستاد برگزاری سیزدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست از سخنرانان این مراسم هستند.

توسط : admin | تاریخ : 1392/11/26 | نظرات