غرق شدن کشتی تفریحی در کره جنوبی

در پی حادثه غرق شدن کشتی تفریحی در کره‌جنوبی، رئیس‌جمهور این کشور با صدور بیانیه‌ای از مردم عذرخواهی کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، به نقل از شبکه خبری «بی‌بی‌سی»، «پارک گئون هه»، رئیس‌جمهور کره‌جنوبی در پی حادثه غرق شدن یک فروند کشتی که مرگ شماری را به دنبال داشت، از مردم این کشور عذرخواهی کرد.

بر اساس این گزارش، رئیس‌جمهور با صدور بیانیه‌ای که در تلویزیون ملی این کشور خوانده شد اعلام کرد که دولت این کشور در زمینه جلوگیری از این حادثه کوتاهی کرد و در کمک‌های اضطراری نیز مرتکب اشتباه شده است.

این در حالی است که تلاش‌ها برای خارج کردن اجساد از درون کشتی غرق شده ادامه دارد.

«چانگ هونگ وون»، نخست‌وزیر کره جنوبی پبش از این در واکنش به حادثه غرق شدن کشتی تفریحی که با 476 سرنشین روی داد استعفای خود را تسلیم کرد. تاکنون (9 اردیبهشت) اجساد 193 نفر از مسافران این کشتی تفریحی که غالبا دانش آموز هستند کشف و از سرنوشت 100 نفر نیز خبری نشده است.

از مجموع حدود 300 نفری که در این حادثه کشته یا مفقود شده‌اند، بیش از 250 نفر دانش‌آموزان دبیرستانی در منطقه «آن‌سان» در حومه سئول بودند که برای اردوی تفریحی عازم جزیره توریستی «ججو» در جنوب این کشور بودند.

این کشتی اوایل وقت چهارشنبه 28 فروردین به دلیل نامعلومی به پهلو منحرف شده و اندکی بعد به طور کامل در آب فرو رفت. سرعت حادثه به حدی بوده که اغلب مسافرین فرصت نکرده‌اند به عرشه آمده و از کشتی خارج شوند. با این حال حدود 170 نفر از مسافرین توانسته‌اند از این حادثه جان به در برند. بسیاری از این مسافرین تعلل نیروهای امدادی را عامل بالا رفتن تلفات دانسته‌اند.

دیروز رئیس‌جمهور کره سهل‌انگاری کاپیتان کشتی را عامل این حادثه دانست و عملکرد وی را «هم‌ردیف کشتار» خواند. تاکنون علاوه بر کاپیتان، 11 نفر از خدمه کشتی نیز بازداشت شده‌اند. با این وجود نتایج بررسی‌هایی که امروز منتشر شد، نشان می‌دهد که بر خلاف گزارش‌های اولیه مبنی بر اینکه کمک کاپیتان با سرعتی بیش از سرعت مجاز جهت کشتی را تغییر داده و این موضوع باعث حادثه شده، سرعت تغییر جهت استاندار بوده و عامل سانحه این موضوع نبوده است.

در واکنش به حادثه غرق شدن کشتی تفریحی و کشته شدن حدود ۲۰۰ تن ، نخست وزیر کره جنوبی  از سمت خود استعفا کرد و رئیس جمهوری این کشور نیز با آن موافقت کرد.
همچنین معاون مدرسه که از کشتی غرق‌شده مذکور نجات یافته بود، خودکشی کرد 

توسط : admin | تاریخ : 1393/02/12 | نظرات